Namen in delo Delovne terapije
V službi Delovna terapija je zaposlenih deset delovnih terapevtk, fizioterapevt in dva delovna inštruktorja. Delo poteka v ustvarjalnih delavnicah, mizarski delavnici, kovinarski delavnici, čitalnici, rekreaciji, glasbeni sobi, likovni sobi, na oddelkih, ter v ožji ter širši okolici Psihiatrične bolnišnice Vojnik.
Delovna terapija je zdravstvena stroka, ki pomaga posamezniku kljub bolezni živeti samostojno, polno življenje. Posegamo na vsa področja človekovega delovanja: dnevne aktivnosti, delo, prosti čas in sodelovanje v družbi.
Delovni terapevti so člani multidisciplinarnega tima na oddelku, vključeni v skupine na oddelkih, skladno z urnikom posameznega oddelka.
Obravnava poteka individualno in skupinsko, usmerjena je na pacienta. Vedno izhajamo iz pacientovih želj in potreb. Vsaka obravnava se začne z uvodnim intervjujem, kjer se določijo kratkoročni in dolgoročni cilji obravnave.
Cilj delovno terapevtske obravnave v naši bolnišnici je, da se počutijo pacienti dobro v procesu zdravljenja, pomagamo jim pri ohranjanju in pridobivanju različnih spretnosti. Ob tem nudimo tudi podporo pri ponovnem vključevanju v domače in širše okolje.
Delovni terapevt pomaga pacientu izbrati aktivnost, ki je smiselna in namenska, saj le takšna aktivnost pozitivno vpliva na zdravje in počutje posameznika. Aktivnosti pomagajo pacientom preusmeriti misli, lahko se naučijo nekaj novega, pridobivajo na samozavesti in si tako izboljšujejo tudi samopodobo.
Fizioterapija je zdravstvena stroka, ki se ukvarja z gibanjem in rehabilitacijo posameznikov ali skupin pri katerih je ogroženo gibanje ali funkcioniranje zaradi bolezni, poškodbe, bolečine, staranja, zmanjšane zmožnosti. Namen fizioterapevtskih postopkov je ponovno vzpostavljanje in vzdrževanje optimalnega zdravja pacienta.
Fizioterapevt je član multidisciplinarnega tima na oddelku za gerontopsihiatrijo, ter sodeluje z drugimi oddelki bolnišnice. Obravnava poteka individualno in skupinsko in je usmerjena na pacienta.
Fizioterapija pri osebah z duševnimi motnjami je namenjena optimizaciji dobrega počutja in opolnomočenju bolnika z duševno motnjo s spodbujanjem funkcionalnega gibanja, zavedanja gibanja, telesne dejavnosti in vaj, ki združujejo telesne in duševne vidike, ter zmanjšanjem fizične bolečine, katera prav tako vpliva na duševno stanje pacienta.
Vodja Delovne terapije
Urška Pocajt Sumrak, dipl. del. ter.